Čtvrtý největší kontinent světa Antarktida má natolik drsné podmínky, že zde lidé nikdy nežili natrvalo. I to je jedním z důvodů, proč je zdejší krajina nedotčená člověkem. I z pohodlí domova si však její krásu můžeme vychutnat, a to díky záběrům z dronu.
Mrazivou krásu polární krajiny a dech beroucí ledovce oceňuje zejména zdejší fauna – tučňáci, rypouši, mořští živočichové a ptáci. Pro ty je polární oblast Antarktidy, která se rozléhá kolem jižního pólu Země, domovem. Faunu doplňuje jen minimum rostlinných druhů, především mechy a lišejníky. To vše vytváří úchvatný obraz, který nám nepřímo zprostředkovávají také drony. Přestože jsme již psali o tom, že létání v zimě má svá specifika, i nejchladnější oblast světa nabízí záběry z ptačí perspektivy.
Asi nejskvostnější záběry Antarktidy přinesl švédský filmař Kalle Ljung, který navštívil Antarktidu se svým 73 letým otcem na přelomu let 2014 a 2015. Strávili zde celkem 20 dnů a pořídili více než 250 minut záznamu. Ljung přitom využíval dron DJI Phantom 2, který si pořídil jen několik měsíců před cestou na mrazivý jih. Komentoval to slovy: „Každý může naučit létat s dronem. I moje matka může začít létat, ale bude potřeba hodně praxe, aby člověk měl dron opravdu pod kontrolou.“
Přestože jsou drony v rukou neukázněných turistů pro faunu ohrožením, pro vědce jsou nepostradatelné. Vědci na Antarktidě využívají bezpilotní letouny k mapování krajiny, sledují s nimi například rozpad šelfových ledovců. Drony slouží také ke sběru dat a výzkumu divokého života.
Právě dron využila i oceánografické organizace Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI), když objevila superkolonii více než 1,5 milionu tučňáků na Danger Islands. Jde o největší populaci tučňáků kroužkových v oblasti Antarktického poloostrova. Záběry z dronu, které primárně sloužily vědcům k počítání ptáků, obletěly celý svět.
Zdroje:
Zdroj úvodního obr.: https://www.whoi.edu/press-room/news-release/unknown-supercolony-Adelie-Penguins-Discovered-in-Antarctica/