Revoluční nástup bezpilotních letounů je ukázkou toho, jak zásadně se mění využití personálních zdrojů a pracovní trh. Piloti a řidiči jsou nejspíš ty profese, které v blízké budoucnosti zaniknou. A dle prognóz nebudou jediné. Robotizace, automatizace a digitalizace se má dotknout asi poloviny všech pracovních pozic. Jste na takovou budoucnost připraveni?
Budoucnost nejspíš nečeká na skladníky, prodavače, úředníky nebo novináře. Podle serveru Careeraddict.com do roku 2030 zaniknou také profese jako zmiňovaný pilot, taxikář, řidič Uberu nebo listonoš. Podle průzkumu serveru CareerCast je právě listonoš, poštovní doručovatel jednou z těch nejohroženějších profesí. Opět jde o drony, se kterými se v budoucnosti počítá také při doručování zásilek.
Pokud firmy chtějí hospodařit efektivně, musí upřednostnit roboty před lidmi v manuální práci. Robot, na rozdíl od člověka, nepotřebuje přestávky, pracuje bez odpočinku 24 hodin denně, a to v jakémkoliv pracovním prostředí. Přes vyšší počáteční investici se robotizace a automatizace vyplatí, protože robot nepracuje za mzdu tak jako člověk.
Nejde však jen o manuální práci a rutinní činnosti. S nástupem umělé inteligence se očekává, že roboti nahradí člověka i v činnosti založené na myšlení. To je pro lidstvo zcela nový jev. Jak se s tím vypořádá? A jak se s tím vypořádáte vy?
https://youtu.be/ozLaklIFWUI?list=PLvJiuYba7aBsoknsE9Jh86OZ4PTCCc1Lv
Chce-li člověk obstát ve srovnání s roboty, měl by se zaměřit na typické lidské vlastnosti. Jde o kreativitu, invenci, inovativní přístup nebo kritické myšlení. To jsou oblasti, ve kterých člověk robota vždy překoná. Jde také o rozhodovací procesy a management.
I roboty budou vždy řídit lidé. Nakonec i bezpilotní letoun potřebuje k provozu svého pilota. Zatímco klasičtí piloti se s nárůstem bezpilotních letounů mohou bát o práci, otevírá se prostor pro piloty dronů. Jde o zcela novou profesi, kterou čeká zářná budoucnost. Chcete být přitom? Začněte třeba tím, že si uděláte pilotní kurz…
Zdroje: