Myslíte si, že je doručování balíků prostřednictvím dronů pouhá teorie a futuristická představa ambiciózních vizionářů? Průkopnické projekty technologických společností vás vyvedou z omylu. Všichni jsme sice již zaznamenali několik doručení prostřednictvím dronu, ale ty vypadaly zejména jako způsob zviditelnění. Zatím jsme proto většinou doručování dronem považovali za marketingovou frázi, ale opak je pravdou.
Přestože má létání s drony stále legislativní mezery, doručování zboží ze vzduchu se nenápadně ze vzdálené budoucnosti přesouvá do nejbližšího období. Možná se toho dočkáme již v následujícím roce… Významnou roli přitom hrají moderní technologické firmy, které se nebojí razit svoji vlastní cestu. Takovou společností je Amazon.
Zatímco letošní Vánoce v Česku se nesou v tradičním duchu, jen těch balíků poštovní doručovatelé doručují zdá se rok od roku víc, ve Velké Británii se bouřlivě testuje systém Amazon Prime Air pro doručování zboží prostřednictvím dronů. A nejenom tam. Vývojová centra má Amazon také ve Francii, Rakousku, Izraeli a USA.
Právě v domovském USA také Amazon letos získal speciální certifikaci pro testování doručování prostřednictvím Prime Air od americké FAA – Federal Aviation Administration. Certifikát platí zatím po dobu jednoho roku a další vývoj se bude odvíjet od výsledků testů.
Testování dronů se společnost Amazon věnuje poslední tři roky s cílem zajistit vysoce automatizované doručování drony. Jeden operátor by měl ovládat více dronů. Je přitom logické, že je nebude mít na dohled. Speciální systém Sense and Avoid systém by měl zaručit, že se drony dokážou vyhnout různým objektům i lidem.
Dle vyjádření výkonného ředitele Amazonu Jeffa Wilkeho je technologie Prime Air bezpečná, spolehlivá a efektivní. Měla by zajišťovat doručování lehkých balíčků v okruhu 25 kilometrů. Zákazník by balíček do 2 kilogramů mohl mít s dronem do 30 minut od objednávky.
V USA přitom Amazon není jediný, kdo se testování dronů při doručování věnuje. Licenci FAA má i firma pod hlavičkou Google Wing.
Zdroje: