Zakázaná zóna, která je od výbuchu jaderné elektrárny Černobyl v roce 1986 stále radioaktivní, dnes slouží i jako netradiční turistická atrakce. Sjíždí se sem lidé z celého světa, ale také dokumentaristé a filmaři. Takřka hororové snímky zprostředkovávají depresivní atmosféru Černobylu a přilehlého města Pripjať. Dýchá tak i na ty, kteří na výlet jezdí do radostnějších míst, než je navždy katastrofou poznamenaná ukrajinská jaderná elektrárna.
Jakkoli jsou pozoruhodné, ani obrázky zdevastovaného ruského kola nikdy neotevřeného zábavního parku v centru města Pripjať, ani obrázky poškozené elektrárny s tunami stále vysoce nebezpečného radioaktivního materiálu, nemohou konkurovat obrázkům tajného radaru Duga-3.
Z ptačího pohledu je v Černobylu tím nejzajímavějším objektem obrovský radar. Přestože není zdaleka tak známý jako elektrárna, investice do něho byla ve srovnání s elektrárnou téměř dvojnásobná. Celý projekt spolykal asi sedm miliard sovětských rublů. Proto se radar někdy označuje jako největší sovětské plýtvání peněz. Dokonce existují i konspirační teorie, které ve výbuchu čtvrtého reaktoru jaderné elektrárny V. I. Lenina vidí způsob, jak zakrýt vysoce prodělečný projekt radaru Duga-3.
Monstrózní konstrukce s výškou přes 140 metrů a délkou přes 500 metrů byla umístěna poblíž jaderné elektrárny Černobyl kvůli extrémní spotřebě energie. Výkon radaru se vyšplhal až na 10 MW a Duga-3 tak spotřebovala na svůj provoz až 30 % energie vyprodukované Černobylem.
Právě díky extrémnímu výkonu měla Duka-3 dohlédnout až za horizont. Spoléhala se přitom na ionosféru. Od té se měly paprsky odrážet zpět k povrchu. Jenže v praxi se ukázalo, že je výrazně ruší polární záře. Ta pro radar, kterému se přezdívalo Oko Moskvy, představovala něco jako neprůhledný štít Západu.
Radar Duga-3 měl fungovat jako tajné špionážní zařízení. Nikdy však nepřešel do ostrého provozu a nikdy skutečně neplnil svoji funkci. Přestože byl celý projekt přísně střežený, již při svém spuštění ho odhalilo mnoho radioamatérů po celém světě. Radar totiž rychlým pravidelným klepáním přehlušil signál v krátkovlnném pásmu 10 Hz. I radioamatéři si dokázali spočítat, odkud rušivý signál pochází.
Duga-3 nepříjemně zasahovala také do klasického vysílání veřejného rozhlasu nebo komunikace vojenských i civilních letadel. Rádiový provoz zatěžovala natolik, že si jí posměšně začalo říkat ruský datel.
Neúspěšný provoz radaru Duga-3 navždy ukončila černobylská tragédie. Radar zde však dál stojí jako memento.
https://www.youtube.com/watch?v=gP1GhwtbMhY&t=32s
Zdroje:
Zdroj obr.: YouTube Binne-Louw Katsma