Rok 2020 přinesl i nový prapor bezpilotních systémů v Prostějově. I proto se rozvířila debata ohledně vybavení Armády ČR novými drony, mezi kterými by neměl chybět ani velký průzkumný a bojový letoun.
Prozatím mají čeští vojáci ve výbavě několik dronů s hmotností nejvýše kolem 25 kilogramů. Nejvýkonnější jsou letouny Scan Eagle s maximální vzletovou hmotností 25 kilogramů, doletem přes 100 kilometrů a výdrží přes 20 hodin. Armáda ČR jich hned deset obdržela od vlády USA pro potřeby boje proti terorismu.
Již v roce 2018 Armáda ČR zvažovala pořízení taktického dronu o maximální vzhledové hmotnosti 600 kilogramů. Při příležitosti otevření základny pro bezpilotní letouny v Prostějově však náčelník generálního štábu Aleš Opata navýšil maximální hmotnost taktického dronu, který by měl doplnit vybavení armády, dvojnásobně. Uvedl také, že akvizice tohoto bezpilotního prostředku začne v roce 2022. Vedle senzorických technologií bude dle náčelníka generálního štábu využívat i zbraňový systém.
Náčelník přitom nespecifikoval počet těchto velkých dronů, které by v budoucnu měli mít čeští vojáci k dispozici. Není ani jasné, o jaký konkrétní dron půjde. Vzhledem k tomu, že nabídka certifikovaných zbraňových systémů je omezená, je výběr značně zúžený. Jedním z horkých kandidátů ve stanovené hmotnostní kategorii je dron izraelské společnosti Elbit Systems Hermes 900.
Jméno Hermés se pojí s řeckou mytologií, kde je spojováno s bohem Merkurem. Hermés je synem boha Dia, ochráncem cest a poutníků, ale také patronem obchodu, lsti nebo podvodu. Má být poslem bohů, který vyniká svojí bystrostí a chytrostí.
V současnosti jméno Hermes náleží k bojovému dronu s rozpětím křídel 15 metrů, maximální hmotností 1100 kilogramů a nosností 350 kilogramů.
Hermes 900 operuje s prostředky elektronického boje, které čeští vojáci plánují využívat. Unese mj. také až čtyři střely Hellfire. Maximální rychlost dronu je 220 km/h, letová rychlost 112 km/h, dolet až 9100 metrů a výdrž ve vzduchu 36 hodin.
Zdroje:
Úvodní foto: I, Mirgolth [CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]