Drony se velmi rychle vyvíjejí, vše je neustále v pohybu. Zatímco pilotovat klasické letadlo vyžaduje určité znalosti, dron si dnes může pořídit prakticky každý. Neznalost pravidel nezodpovědných majitelů dronů přitom ohrožuje bezpečnost a soukromí ostatních. Je na čase s tím něco udělat, shodují se odborníci.
Na jedné straně můžeme pozorovat nezodpovědnost některých majitelů dronů, kteří nemají absolutně žádné povědomí o tom, jak dron provozovat bezpečně a ohleduplně. Na druhé straně vidíme práci zaměstnanců Státního podniku Řízení letového provozu České republiky (ŘLP), kteří aktivně hledají řešení stávající neúnosné situace.
Tuto práci ocenil i Ministr dopravy Vladimír Kremlík, který jednal začátkem září se šéfem Evropské organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol (EUROCONTROL, European Organisation for the Safety of Air Navigation).
Na jednání navázala konference Bezpilotní létání 2019 – šance a výzvy pro Českou republiku, která se uskutečnila na půdě Integrovaného střediska řízení IATCC v Jenči u Prahy. Konference se zúčastnili zástupci ŘLP, Úřadu civilního letectví (ÚCL) i Ministerstva dopravy. Nechyběli ani zástupci firem, které v oblasti bezpilotních prostředků nabízejí své služby.
Na konferenci Bezpilotní létání 2019 – šance a výzvy pro Českou republiku představilo Řízení letového provozu České republiky edukační kampaň zaměřenou na létání s bezpilotními prostředky. Její základ tvoří nový web Létejtezodpovědně.cz.
Web shrnuje aktuální legislativu a pravidla pro létání s bezpilotními prostředky. Nechybí zde ani informace pro bezpečnost dronů, mj. v podobě desatera správného uživatele dronu. Informace na webu vychází z platné legislativy České republiky – zákona o civilním letectví (č. 49/1997 Sb.) a z Doplňku X leteckého předpisu.
Web doplňuje praktická mobilní aplikace pro Android a iOS se stejnojmenným názvem, která přijde vhod každému majiteli dronu, ať jde o profi dron, nebo dron rekreační. Více o aplikaci připravujeme v samostatném článku.
Zdroje: