Žijeme v době změn, které se odehrávají v mnoha sférách, někdy i tam, kde bychom to vůbec nečekali. Nezřídka se na těchto změnách podílí moderní technologie, které se vyvíjejí mílovými kroky a z toho, co bylo ještě před časem považováno za scifi, dělají realitu. Výjimkou není ani Hradní stráž, která plánuje moderní technologie využít na maximum.
Nová koncepce rozvoje Hradní stráže, která bude platná až do roku 2028, počítá s rozsáhlými změnami. Týkají se modernizace zbraňových systémů a vybavení, ale dotknou se i podoby hradních uniforem.
Návrh nových uniforem pro strážní jednotky by měl být hotový do konce příštího roku, budeme si tedy na něho ještě nějaký čas počkat. Jisté je, že by měly nahradit klasické maskáče a lépe tak doplňovat slavnostní uniformy od Theodora Pištěka. Ty zůstanou zachovány, uniformy využívané mimo ceremonie nebo přímo při střežení vstupů do Pražského hradu by měly mít nové průmyslové vzory. Barvy Hradní stráže přitom zůstanou zachovány, vršek tedy bude tmavomodrý a kalhoty šedé.
Do budoucna se očekává navýšení počtu vojáků Hradní stráže, přestože by jim měly práci ulehčovat i moderní technologie. Vedle nových zbraní bude Hradní stráž nově využívat i drony. Z vojáků se tak nejspíš stanou i piloti dronů. Ve vybavení by se drony měly objevit nejpozději do roku 2024. V dalších letech by je pak měly doplnit i pozemní autonomní systémy. Bezpilotní letouny a vozidla by měly posloužit zejména při střežení rozsáhlého areálu v Lánech.
„Park je opravdu velký a využitím dronů ušetříme síly,“ vysvětluje velitel Hradní stráže Jiří Kývala. Drony by měly hlídat konkrétní objekty či stanovený prostor, případně létat po vytyčené dráze. Podezřelý pohyb v terénu by pak byl signálem pro vyslání zásahového vozidla s lidskou posádkou. Takto drony či autonomní pozemní systémy dokážou zabezpečit i velké plochy a odlehlá zákoutí zámeckého areálu.
Zdroje: