Stratosféra je částí atmosféry ve výšce od 11 do 50 tisíc metrů nad mořem. Objekty, které zde létají, by v budoucnu mohly nahradit satelity. Již nyní takové objekty najdeme mezi drony. Říká se jim stratosférické drony nebo také pseudosatelity. Jejich zástupcem je dron Phoenix.
Stratosféra je prostorem, odkud lze efektivně provádět obrazový průzkum. Strategický monitoring území České republiky pro účely vojenského zpravodajství, pro případy ohrožení či krize je také náplní projektu STRATOM – projektu strategického obrazového systému Satelitního centra České republiky SATCEN.
Dle slov ředitele Satelitního centra Ladislava Stahla se plánuje do výšky asi 22 kilometrů vynést zařízení, které bude kontinuálně monitorovat území Česka. Neupřesnil sice konkrétní podobu zařízení, ale jisté je, že jedním z jeho nezbytných parametrů bude dlouhodobá výdrž letu.
Většina dostupných bezpilotních letounů zatím dostatečnou výdrž nemá. Revoluční dron Phoenix, který má být unikátním druhem letounu a vzducholodi současně, však slibuje výdrž neomezenou.
Tvarem připomíná vzducholoď. Prototyp, na kterém se podílí hned několik britských univerzit, je dlouhý 15 metrů a široký 10 metrů. Malá křídla nesou solární panely, právě ty slouží jako zdroj energie. Nemá motory, je poháněn systémem variabilního vztlaku, který ze zařízení dělá napůl vzducholoď lehčí než vzduch, napůl letoun. O základní vztlak se starají vaky s heliem. Jsou propojeny s vaky, kam kompresor nasává vzduch z atmosféry a ochlazuje ho. Studený vzduch zvyšuje hmotnost dronu, který pak klesá, resp. klouzá vpřed jako větroň. Když má dron stoupat, studený vzduch se vypustí.
Dron Phoenix je konstruován tak, aby nesl komunikační a průzkumné systémy. Mohly by to být i systémy monitoringu, které jsou v plánu projektu STRATOM. Zda-li tomu tak ve stratosféře skutečně bude, je zatím o kousek výš – ve hvězdách.
Zdroje: