Téměř ve stejné chvíli, kdy se drony dostaly do rukou prvních nadšenců jako hračka pro zábavu, zrodily se také závody s drony. Závodění a soutěživost je člověku vlastní, má nespočet podob. Závodění s drony je jednou z nich. Čí dron je lepší? Kdo svůj dron dokáže lépe ovládat? Kdo je rychlejší?
Závody s drony se velmi rychle uchytily v komunitě prvních dronařů, aby záhy zaznamenaly popularitu i mimo tuto skupinu. Jde o sport budoucnosti, který však už dnes láká davy. Není divu. Moderní technologie jsou v kurzu, zvlášť když jde o zábavu připomínající závody ze Star Wars. Jsou rychlé a zběsilé.
Přestože jsou adrenalinové přelety vzrušujícím zážitkem, jsou relativně bezpečné. To platí pro piloty i diváky. Drony samotné v závodech nezřídka utrpí nejeden tvrdý náraz. To je také důvod, proč mezi závodními drony převládají ty, které si piloti skládají sami.
Závodník zažije s dronem nejeden pád. Chce-li létat, musí umět také zvládnout opravu svého stroje, znát jednotlivé komponenty a být schopný je nahradit. Navíc, když si pilot sám sestavuje svůj stroj, může si vybrat takový motor, řídící jednotku i další součásti, které mu vyhovují nejvíc.
Zatímco klasický rekreační dron je vybavený stabilizací pro co nejpohodlnější ovládání, závodní koptéra je oproštěna od všech pohodlných vychytávek. Je sestavena s ohledem vysokou flexibilitu, manévrovací schopnosti a dosažení maximální rychlosti. Musí splňovat požadavky na velkou pevnost při minimální hmotnosti, proto její tělo zpravidla tvoří kompozitní materiál na bázi uhlíku. Proto jí také zpravidla chybí kryty, které známe u klasických dronů.
Důraz se klade na výkonnost, z nuly na 100 km/h se závodní stroj dostane během půl sekundy. Jeho maximální rychlost je někde mezi 150 – 200 km/h.
Každá závodní koptéra je vybavena kamerou, která přenáší obraz tak, jako by pilot seděl přímo na dronu. Snímaný obraz pilot sleduje v reálném čase na speciálních brýlích pro virtuální realitu. Jde o tzv. FPV (First Person View) brýle, které jsou základním vybavením každého závodníka. Přenášený obraz však mohou sledovat i diváci s FPV brýlemi a užít si tak průlet opravdu živě. I to je jistě jeden z důvodů, proč si závody s drony získávají stále více fanoušků po celém světě.
A pozor, takové závody s drony si můžete do sytosti vychutnat i v Česku. Jednu z mnoha příležitostí nabízí plzeňský Dronfest, který se uskuteční 1. – 2. června 2019. Tým Dronim na Dronfestu nebude chybět!
Zdroje:
Zdroj obr.: Rotorama