Drony se zrodily ve vojenském prostředí. Během několika krátkých let se však hojně přesunuly i do komerční sféry. V současnosti nacházejí široké praktické využití a dá se očekávat, že úkolů pro drony bude stále přibývat, a to v nejrůznějších oblastech. Jednou z nich je nečekaně i sport.
Drony dnes zdaleka nejsou jenom hračkou pro hrstku nadšenců, přestože to ještě do nedávna byla téměř geekovská záležitost. Z technologického fenoménu se pomalu začíná stávat nedílná součást každodenního života nás všech.
Na příkladu katedrály Notre-Dame se ukazuje, že mají nenahraditelnou funkci v oblasti bezpečnosti. Umožňují monitoring důležitých infrastruktur a dokonalé mapování povrchu, díky kterému nacházejí uplatnění také na rozsáhlých zemědělských plochách.
V neposlední řadě drony nabízejí skvělé záběry ze vzduchu, které jinou technikou pořídit prakticky nelze. Drony tak dobývají i filmový svět. Odtud už je jen kousek ke světu sportovnímu. Nemusí přitom jít pouze o sport samotný, jde o jeho dokumentaci. Právě dokumentace umožňuje sport šířit mezi miliony fanoušků a nadšenců. Jedině díky kvalitním filmovým záběrům sport dostává tolik pozornosti, tím i sponzorů a peněz, kolik si zaslouží. Filmové záběry z dronu přitom patří k těm divácky nejatraktivnějším.
Příkladem za všechny klasické sporty, ve kterých se zabydlely drony, je cyklistika. Legendární závod Tour de France získal s drony úplně jiný rozměr. Pořízení záběrů z dronu je přitom levnější a jednodušší než filmování pomocí helikoptéry.
Drony mohou nahradit i velkou část tradičních snímků ze silnice. Pořizovaní těchto snímků ze silnice přímo ohrožuje bezpečnost závodníků, případy posledních let potvrzují, že jde bohužel i o životy. Drony přinášejí bezpečnější a poutavější dokumentaci tohoto prestižního cyklistického závodu. A nejenom tohoto závodu.
Snímky z dronů nabízejí atraktivní pohled snad na každou sportovní disciplínu, v případě extrémních sportů jsou dokonce často jedinou možností kvalitní dokumentace. Dokazují to třeba záběry ze závodů mushingu, jde například o extrémní závod psích spřežení Finnmarkslopet.
Finský Finnmarkslopet je nejsevernějším závodem planety. Musheři a psi ho absolvují v mimořádně náročných severských podmínkách, kdy musí zvládnout dlouhých tisíc kilometrů. Ne každý takový závod ustojí, ne každý se postaví na start, ale díky snímkům z bezpilotních letounů si každý může vychutnat atmosféru tohoto mimořádného závodu.
U většiny adrenalinových sportů jsou drony nenahraditelné. Zprostředkovávají ohromující snímky, které budí úžas i u samotných sportovců. Pohledu z dronu se jednoduše nic nevyrovná. Kde je adrenalin, tam je dron jako skvělý nástroj dokumentace.
Drony však mohou být sami o sobě adrenalinovým sportem, ač to tak na první pohled nemusí vypadat. Dron racing, závodění s drony je sportem budoucnosti. Již dnes v něm Češi excelují, závodní tým Rotorama patří mezi světovou špičku. Více se o dron racingu dozvíte v samostatném článku.
Zdroje: