Poradíme vám, který dron vybrat z aktuální nabídky včetně cenového srovnání. Nováčkům poradíme, co neopomenout při výběru prvního dronu.
Rok od roku se trh plní novými drony, nejen u “stálic” jako DJI. Vzniká i velká spousta společností, start-upů či projektů, věnujících se droní tématice, a tak je rozhodně z čeho vybírat. Ale který dron si pořídit z aktuální nabídky? Kdy se dá mluvit o hračce, a kdy o plnohodnotném dronu? Na co si dát pozor a za jakých situací?
Než se dostaneme k dronům samotným, položme si snad tu nejstěžejnější otázku, a to, kde budu s dronem létat? Tuhle otázku by si měl položit každý, kdo si chce první dron pořídit. Důvod je prostý, zalítat si v obýváku, například s DJI Tello je zábavné, i tak je ale na místě opatrnost. Představa roztočených vrtulí, například takového Phantoma, je na druhou stranu dost děsivá :).
Odpověď na to nejstěžejnější tedy zní: dron vždy vybíráme dle podmínek letu a konkrétního využití.
Není to samozřejmě jen o velikosti, i když fyzika v tomto ohledu mluví v celku jasně. Hraje zde roli několik faktorů a jedním z hlavních je hmotnost. Největší podíl na váze mají baterie, které mají podíl jak na výkonu, tak na délce letu. Zároveň, aby dron vůbec nabral výšku, musí jeho vztlak překonat veškeré vnější síly. S hmotností a velikostí dronu tedy roste i potřebná síla k jeho “vychýlení”, které je u dronů velice nežádoucí. Další důležitou roli hraje elektronika, kterou dron využívá na to, aby byl ve vzduchu stabilní. Bez potřebné elektroniky by sebemenší vítr odvál i velký, výkonný dron.
Drony využívají senzory jako je gyroskop, barometr, ultrazvukové senzory vzdálenosti, gps, a infra senzory. Dokonce i takzvaný ToF (Time of Flight – časová délka letu) je pro drony velice podstatný údaj. Nebudeme zacházet do detailů, ale kouzlo kvalitního dronu je v tom, jak dokáže dané údaje vyhodnotit a v reálném čase přizpůsobovat let dle potřeb. V praxi to potom znamená, že i když se do kvalitního dronu opře vítr, nebo se přiblíží k překážce, hravě si poradí. Zde upozorníme, že na trhu je velké množství “hraček”, od kterých se zvládání takových situací nedá očekávat.
Navažme na létání v obýváku. V interiérech obecně, ve sportovní halách, ateliérech atd, se spíše využívají drony menší velikosti.
Zde připomeneme již zmiňovaný DJI Tello, jehož hlavní výhodou je velice příznivá cena, a to do 3 000 Kč. Za ní dostanete kompaktní a vybavený dron, který je ještě navíc kompatibilní s VR brýlemi.
Opomenout nemůžeme ani staršího “bratra”, a to DJI Spark, jehož hlavní předností je kamera, která má zajímavé funkce pro pořizování selfie. Dron zároveň reaguje na povely pomocí gest. Díky mechanické dvouosé stabilizaci je výsledný záznam velice povedený. S tímto dronem se již dá za dobrých podmínek létat venku, klidně na pláži. Kompaktní rozměry zároveň dovolují vzít si Sparka na zajímavá místa a zachytit okamžiky z těch nejlepších úhlů.
Pokud i vy narazíte na zajímavý stroj, který byste ostatním doporučili, neváhejte se o novinku podělit a my zatím na příště připravíme něco o dronech ze dřeva.