Zářijové útoky dronů na ropná zařízení v Saudské Arábii, o kterých jsme psali tady, ještě zdůraznily otázku bezpečnosti. V oblasti dronů je právě bezpečnost asi nejžhavějším tématem současnosti.
Nejde jenom o to, že se stanoví bezletové zóny, jde také o to, že se budou lépe hlídat. Ochrana před drony bude dle Jana Klase, generálního ředitele Řízení letového provozu České republiky spočívat ve stavbě tzv. geofencingů.
Geofencing, tzv. virtuální ploty dokážou okamžitě detekovat jakýkoliv bezpilotní letoun, který se dostal do bezletové zóny. Pak dokážou buď přímo kontaktovat jeho operátora o tom, že má s dronem zónu opustit, anebo fyzicky zamezí vstupu. Může dojít k přerušení spojení mezi strojem a pilotem, anebo se dron zneškodní mechanicky, například zachycením do sítě.
Již dnes existují drony, co chytají jiné drony do sítě. Software pro odchyt malých bezpilotních zařízení jiným dronem vyvíjí například americká společnosti Airspace Systems. Společnost tak chce zvýšit vzdušnou bezpečnost.
Kvůli vyšší bezpečnosti čekají v blízké budoucnosti všechny provozovatele dronů také nové povinnosti, přísnější kontrola jejich znalostí i aktivní sledování letového provozu.
Zatímco v současnosti se musí registrovat všechny profesionální drony, tedy ty, které se využívají komerčně, pomáhají třeba záchranářům, hasičům, policii apod., rekreační drony létají Českem v závislosti na vůli, ohleduplnosti a znalosti jejich majitelů. To se má změnit s novou legislativou, která vstoupí v platnost v polovině roku 2020.
Nová legislativa mj. stanoví povinnost registrace i pro rekreační drony. Všichni provozovatelé dronů se tak budou muset seznámit s platnými předpisy a konkrétními podmínkami, za kterých se v daném prostoru smí létat.
Základním pravidlem vzdušného provozu je právě respektování bezletových zón. Žádný z dronů nesmí porušit ochranné pásmo bezletové zóny, kterých je v Česku celkem třináct, například v blízkosti letišť, jaderných elektráren, továren na výrobu výbušnin nebo Pražského hradu.
Zdroje: